Czy geografia zawsze musi wiązać się ze żmudną nauką szczegółów mapy i pamięciowym opanowaniem najważniejszych zagadnień? Niekoniecznie. Nowoczesne pomoce dydaktyczne zaprojektowano w taki sposób, by dzieci mogły zapoznawać się z tym przedmiotem przez doświadczenie, zabawę i samodzielnie rozwiązywanie problemów. Na jakie klasyczne i nowoczesne wyposażenie pracowni geograficznej mogą liczyć współczesne placówki edukacyjne?
Geografia – pomoce dydaktyczne, które od lat cieszą się popularnością
W ofercie profesjonalnych sklepów nie brakuje wyrobów, które dorośli dobrze znają z czasów swojego dzieciństwa. Są skuteczne, wspomagają nauczyciela w przekazywaniu wiedzy i wspierają uczniów w nauce. Do takich pomocy dydaktycznych zaliczymy np. mapy i plansze szkolne. Trudno wyobrazić sobie naukę geografii bez znajomości mapy. Korzystanie z dużych, czytelnych konstrukcji sprawia, że dzieci łatwiej zapamiętują szczegóły, a nauczyciel sprawniej może przedstawić dane zagadnienie. Plansze z kolei w przejrzysty sposób prezentują wybrane zagadnienie. Przemyślany projekt, zastosowanie atrakcyjnej kolorystyki i przedstawienie elementów w odpowiedniej skali – te zalety plansz ściennych decydują o tym, że nie rezygnuje się z nich od dekad i można je spotkać w wielu współczesnych placówkach szkolnych.
Do grupy sprawdzonych i skutecznych pomocy zaliczymy także:
- Globusy: Idealnie sprawdzają się do przedstawienia ruchu ziemi wokół własnej osi, do przybliżenia stref czasowych i nauki innych zagadnień, wymagających prezentacji całego globu.
- Minerały, rudy metali i surowce mineralne: Uczniowie mogą zaobserwować różnice między nimi i dotknąć surowców, co sprzyja zapamiętywaniu informacji i wzmaga zaciekawienie przedmiotem.
- Modele: Z ich pomocą nauczyciel może sprawnie przedstawić takie procesy jak obieg wody w przyrodzie, magnetyzm kuli ziemskiej czy budowę układu słonecznego.
Wysiłki współczesnych producentów sprawiły, że wszystkie wcześniej wspomniane pomoce dydaktyczne zyskały nową formę, są jeszcze bardziej estetyczne i łatwiejsze w zastosowaniu.
Nauka geografii – nowoczesne pomoce naukowe
Zaawansowane kompasy, lornetki oraz pomoce multimedialne w postaci encyklopedii i atlasów geograficznych to ciekawe urozmaicenie zajęć. Wśród dostępnych opcji znajdziemy zarówno te przeznaczone do pracy w sali lekcyjnej, jak i do pracy w terenie. Atrakcyjnym, nowoczesnym rozwiązaniem, na które coraz częściej decydują się placówki edukacyjne, są także multimedialne pracownie geograficzne, oferujące dostęp do różnorodnych materiałów, przydatnych do nauki obszerniejszych zagadnień.
Profesjonalne wyposażenie pracowni geograficznej
Placówki edukacyjne mogą wybierać z wielu miejsc, oferujących pomoce do pracowni geograficznej. Warto zwrócić uwagę na podmioty, które mogą pochwalić się dużym doświadczeniem i satysfakcjonującym zróżnicowaniem produktów. Istotne będzie też to, czy firma testuje oferowane wyposażenie pracowni geograficznej. Miejscem z ponad 30-letnią tradycją, stawiającym na sprawdzone i skuteczne pomoce jest m.in. Jangar.